ده نکته ای که رمز موفقیت در آغاز کاراست
ده نکته ای که رمز موفقیت در آغاز کاراست
شاید علت به وجود آمدن فاصله زمانی برای یافتن شغل این بود که نحوه برقراری ارتباط و قدرت نفوذ در ارتباطات را نمیشناختم. در هر صورت طی سالها نحوه یافتن و ساختن یک شغل موفق را آموختم. انتخاب خوب و درست در مسیر شغلی از ان جهت مهم تلقی میگردد که موفقیتهای آتی را در پی دارد. حتی اگر در شغلی متفاوت مسیر را به پایان برسانید، مهارتهایی که کسب کردهاید و افرادی که با آنان برخورد داشتهاید درهای جدیدی را به روی شما خواهند گشود.

 

شغل خود را به عنوان مجموعه ای از تجربیات در نظر بگیرید

بهترین و خوش‌بینانه‌ترین دیدگاهی که می‌توان  نسبت به شغل داشت این نیست که بررسی کنید چه مدت با یک کارفرما خواهید ماند و یا صرفاً بر رشته تحصیلی خود در دانشگاه تمرکز نمایید. درمسیر شغلی ممکن است تجربه کار با 5 یا 10 کارفرما را تجربه نمایید و یا در کشورهای مختلفی مشغول به کار شوید. دیدگاه این است اگر می‌خواهید فردی موثر، موفق و کارآمد باشید باید در طول عمرتان همواره در حال آموختن باشید. تجربیاتی که کسب می‌کنید دید شما را نسبت به دنیا تغییرداده و وسیع‌ترمی کند و به فرد جذاب‌تری تبدیل می‌شوید .

شغلی را که نسبت به آن کششی ندارید درخواست کنید

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها معمولاً از جانب سایرین تحت فشار قرار می‌گیرند تا برای آنکه بتوانند از عهده خرج زندگی برآیند هر چه زودتر شغل بیایند. این گفته راهنمایی خوبی نیست زیرا تحقیقات نشان می‌دهد در صورتی که صرفاً
به فکر یافتن شغل باشید در آن شغل زیاد دوام نمی‌آورید. از طرف دیگر هیچ شرکتی فردی را تنها با انگیزه پول استخدام نمی‌کند زیرا افراد دیگری وجود دارند که مسائل دیگری برایشان اهمیت دارد. چنانچه نسبت به شغل خود احساس داشته باشید، نسبت به آن تمایل و اشتیاق خواهید داشت از اینرو ساعات بیشتری کار می‌کنید و دستاوردهای بیشتری خواهید داشت. زندگی کوتاه تر از آن است که خود را درگیر شغلی نمایید که بدان علاقه ندارید.

حواس خود را بر تأثیرگذاری سریع متمرکز نمایید

هر چه سریع‌تر بر شرکت مورد نظر تأثیرگذار باشید توجه و حمایت بیشتری جلب خواهید نمود. جوانان این نکته را به خوبی درک می‌کنند زیرا نمی‌خواهند برای اینگونه تأثیرگذاری‌ها 5 سال زمان را در یک پروژه صرف نمایند. در روز اول اقدام نمایید، در اولین روز های حضورتان تا آنجا که مکان دارد بیاموزید و همواره بر کارهایتان مدیریت و کنترل داشته باشید بدین صورت است که می‌توانید سریع‌تر به پروژه های بزرگ‌تر راه یافته و خود را اثبات نمایید. با این اقدامات عملکرد شغلی خود را به تصویر کشیده و
جایگاه ارزشمندتری در شرکت می‌یابید و به ترتیب حقوق و عنوان شغلیتان نیز ارتقاء می‌یابد و می‌توانید بر روی پروژه‌های بهتری فعالیت داشته باشید.

در شغلتان خطر کنید

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که اقتصاد امروز آموخت این است که عدم خطرپذیری خود نوعی خطر است.
عوامل بسیاری خارج از کنترل ما قرار دارند و اگر صرفاً به انجام کارهای دیروزمان اکتفا کنیم قادر به پیشروی نخواهیم بود. با خطرپذیری فرد خود را در معرض آموزش قرار می‌دهد، چه موفق شود یا شکست بخورد. همواره می‌خواهید به مدیرتان نشان دهید اعتبار خود را در برابر اموری قرار می‌دهید تا اتفاق می‌افتند. هر چه میزان کارآفرینی در جامعه افزایش یابد تعداد افراد خطرپذیر نیز افزایش می‌یابد و میزان موفقیت رو به بالا می‌رود.

زمان بیشتری را با افراد نه با لپ تاپ بگذرانید

دانش آموزان و دانشجویان معمولاً خود را محدود می‌کنند و این موضوع را درک نکرده اند که قوی‌ترین رابطه‌ها
به صورت رو در رو با افراد صورت می‌گیرد و نه به صورت مجازی و آنلاین. بسیاری از اوقات شاهد این صحنه‌ها بوده‌ام که جوانان بجای آنکه به صورت افراد نگاه کنندسرگرم موبایل‌های خود هستند و این یعنی از دست دادن فرصت‌ها! بکار بردن مهارت‌های نرم در شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است و در مقطعی باید تکنولوژی را زمین گذاشت و با افراد به صورت رو در رو ارتباط برقرار نمود. کارفرما شما را استخدام می‌کند نه تکنولوژی را، این موضوع را به خاطر بسپارید.

دستاوردهای شغلی خود را بیان نمایید

رزومه تمامی جوانان تقریباً شبیه به هم است. زمینه های مشابهی (تحصیلات، تجربه، فعالیت‌های مدرسه یا دانشگاه) را بیان می‌کنند. برای تجربیات فهرستی از شرکت‌ها و سپس اطلاعات کلی را بیان می‌کنند. برخی نیز تجربیات خود را با علائم مشخص می‌کنند که بیشتر مورد توجه قرار گیرد. مشکل اینجا است که امروزه استخدام کنندگان و خصوصاً در آینده خواهان دانستن نتیجه و دستاورد هستند. کارفرما می‌خواهد بواسطه بیان اعداد و ارقام میزان تاثیرگذاری کار شما بر شرکت را بداند، تأثیر کار شما بر میزان افزایش درآمد یا کاهش هزینه‌ها را بداند. همیشه نتیجه و دستاورد پروژه‌ها را سنجیده و در صورت امکان آن را با اعداد و ارقام بیان نمایید، با این کار به پذیرش و ارتقاء خود کمک می‌کنید.

امروز را نردبان رسیدن به فردا قرار دهید

نمی‌توانید تمام چیزهایی را که می‌خواهید همین امروز
به دست آورید اما سخت کوشی و پشتکار امروزتا نمی‌توانید در آینده شما را در جایگاه بهتری قرار دهد. هر چه بیشتر و زودتر در کارتان زحمت بکشید و تلاش کنید، زودتر نیز در زندگی‌تان به نتیجه خواهد رسید و در آن زمان قدردان خود خواهید بود.

یک وب سایت برای نمایش کارهایتان طراحی نمایید

نیازمند مکان واحدی هستید تا بتوانید تمامی دستاوردهای خود را در آن قرار دهید برای این کار می‌توانید یک
وب سایت با نام خود طراحی نمایید. تمامی کارها، پروژه‌ها و فعالیت‌ها و دستاوردهای خود را در آن وب سایت قرار داده و سایرین را برای اطلاع از کارهایتان به آن وب سایت ارجاع دهید. با پیشرفت و توسعه شغلتان پروژه های جدید، تحصیلات، مهارت‌های جدید و نمونه کارها را به آن بیافزایید. وب سایت در جایگاه یک رزومه زنده قرار دارد که نفس می‌کشد و سایرین در هر زمان بدان دسترسی دارند حتی وقتی که شما خواب هستید.

تا جایی که می‌توانید سفر کنید با مسافرت است که در مورد سایر فرهنگ‌ها و زبان‌ها می‌آموزید

ما در یک بازار جهانی زندگی می‌کنیم و امروزه شرکت‌ها برای استخدام و به‌کارگیری کارمندان صرف نظر از مکان جغرافیایی به دنبال افراد با استعداد هستند. هر چه بیشتر سفر کنید در نتیجه تجربیات بیشتری از دنیا به دست می‌آورید و بهتر می‌توانید از مزایای آن استفاده نمایید. هر چه زبان‌های جدیدتری بیاموزید جلوتر از سایرین حرکت می‌کنید. یکی مشکلاتی که شرکت‌ها با آن روبرو هستند یافتن افرادی است که به زبان‌های خارجی مسلط باشند از اینرو اگر شما به یک یا چند زبان خارجی مسلط باشید نسبت به سایرین
جایگاه بسیار بهتری خواهید داشت.

مشاور وراهنما انتخاب کنید

بسیاری از دانشجویان راهنما یا مشاوری را برای خود انتخاب نمی‌کنند و صرفاً به همان نفری که در ابتدای ورود
 به مدرسه یا دانشگاه داشته‌اند اکتفا می‌کنند. هر فردی باید برای خود یک مشاور و راهنما انتخاب نماید که زمان کافی برای پشتیبانی از وی را داشته باشد. فرد مورد نظر بهتر است در زمینه شغلی و تخصصی شما باشد آنچه آرزویش را دارید. در این صورت است که با راهنمایی‌های خود می‌توانند شما را به سمتی که می‌خواهید هدایت نمایند. به عنوان مثال چنانچه برای شغل آینده تمایل به مسافرت و مشاوره داد دارید می‌توانید مرتبط با آن فرد مشاوری را انتخاب نمایید. حتی ممکن است پس از مشاوره با فرد مربوطه به این نتیجه برسید که آنچه در ذهن داشته‌اید اصلاً برای شما مناسب نیست.

 

captcha